Menu Zavřeno


Realie Mauricius – Mauritius

Základní údaje – Mauricius

hlavní město Mauriciusu je Port Luise s caa 150.tis. obyvately. Celkem je na Mauriciu asi 1.300.000 obyvatel.
Obyvatelstvo tvoří Indové, Pákistánci, Kreolové, Číňané, běloši (3%).
Úředním jazykem na Mauriciu je angličtina.
Dalšími používanými jazyky je francouština, kreolština, hindština a čínština
Náboženství především hinduisté 55%, katolící, muslimové.
Měna je mauritijská rupie – MUR. Za jeden 1 USD dostanete zhruba 30 MUR
Jméno Mauricius dali ostrovu Holanďané na počest Holandského prince Maurice Van Nassau

Geografie – Mauricius

Ostrov mauricius je vulkanického původu, je nejstarší z ostrovů Maskareny, leží v Indickém oceánu necelých 1000 kilometrů výchdně od Madagaskaru. Jeho rozloha je 1.865 km2. Pobřeží Mauriciusu je obklopeno korálovými útesy, vnitrozemí je složeno z centrální plošiny a vysočiny, kde pahorky vystupují do výšky 800 m nad moře. K Mauritiu patří i rozptýlené korálové atoly CARGADOS, CARAJOS a AGALEGA. Celkem má stát Mauricius 2.040 km2.
Podnebí Mauritius leží v tropickém klimatickém pásmu. Průměrná teplota vzduchu se pohybuje kolem 27°C, v pohoří může být ale i o 5°C nižší, teplota vody je od ledna do března kolem 27°C. Nejvíce srážek padá v období od ledna do března, nejsušší období je září a říjen.

Obyvatelstvo na Mauriciu

Jak již bylo uvdedeno populaci na ostrově tvoří mix různých národnostních skupin s převažujícím obyvatelstvem indického původu. Druhou nejvíce početnou ale i nejstaší menšinou jsou na Mauriciu kreolové – míšenci černochů, evropanů a případně dalších národností. Kreolštinou mimo oficiální angličtiny, zde hovoří většina obyvatel. Kreolština je zde mix afrických jazyků s angličtinou, francouzštinou, arbštinou a případně i hindštinou. Kreolština se liší v rúzných částech světa dle toho z kterých jazyků byla namíchána. Všeobecně se jedná o smíchání místního jazyka s novými jazyky dalších usedlíků- imigrantů nebo případně vládců. Čili kreolština, ale i význam slova kreol má v různých státech světa jiný význam a podobu.
Meně početnými menšinami jsou zde muslimové různýh národností, černoši ale i Číňané.
Tento mix národností má vliv na celý život na Mauriciu, na jeho svátky, kulturní zvyklosti a pro turisty především zajímavou kuchyni.